До відома споживачів

Рекомендують колеги ДП «Харківстандартметрологія»: чи якісні плавлені сири, які ми купуємо?

Сьогодні супермаркети пропонують широкий асортимент плавлених сирів як вітчизняного, так і закордонного виробництва: ковбасних, скибкових, копчених, без копчення, солодких, з харчовими чи смаковими добавками чи без них. Купувати чи пройти повз них, споживач вирішує сам.

Проте, перш ніж визначитись, необхідно знати, що у відповідності з Законом України «Про молоко та молочні продукти» плавлені сири відносяться до молочних продуктів, одержаних з молока або молочної сировини (вершкового масла, твердого сиру, сухого молока, кисломолочного сиру, молочної сироватки), та можуть містити харчові добавки, необхідні для виробництва, за умови, що ці добавки ні частково, ні повністю не замінюють складових молока (жиру, білка, лактози). 

Плавлений сир – це повноцінний харчовий продукт, джерело фосфору і кальцію, сполуки якого в організмі відповідають за стан волосся, нігтів і кісток. Порівняно з твердими сортами сиру плавлений сир організмом людини засвоюється на 100 % і містить менше холестерину. Жири, що містяться в плавлених сирах, є висококалорійними носіями жиророзчинних вітамінів, таких як А, D, Е. Вони забезпечують організм людини корисними поліненасиченими жирними кислотами, що утворюють комплекси Омега-3 і Омега-6.

Законом заборонено використання жирів і білків немолочного походження в плавлених сирах, а використання стабілізаторів і консервантів не забороняється, але інформація про їх наявність повинна бути вказана на маркуванні.

В Україні виробництво плавлених сирів здійснюється згідно з національним стандартом ДСТУ 4635:2006 «Сири плавлені. Загальні технічні умови» та технічними умовами виробників. Залежно від консистенції у відповідності з чинними нормативними документами виділяють дві групи плавлених сирів – скибкові та пастоподібні.

Скибкові сири мають консистенцію від пластичної до крихкої та придатні для нарізання. При їхньому виробництві обов’язково використовуються сичужні сири з додаванням інших молочних продуктів та харчових добавок чи без них. Пастоподібні сири мають мазку консистенцію, виділяються виразним сирним смаком і містять високий відсоток жиру. За зовнішнім виглядом скибкові сири бувають у вигляді брусків різної форми та ковбасними. Вигляд пастоподібних сирів обумовлений формою споживчої тари. Плавлений сир – досить затребуваний продукт харчування, тому у виробників існує достатньо велика спокуса його сфальсифікувати.

Найбільш поширений вид обману споживачів при виробництві сирів – заміна молочного жиру немолочним, в тому числі рослинним (пальмовою оліями або сумішшю рослинних жирів), а зараз виробники «навчилися» вже підміняти його і дешевими тваринними жирами низької якості закордонного виробництва (курячим, яловичим). Несумлінні виробники реалізують фальсифіковані плавлені сири, змушуючи споживачів не тільки платити більше, але й ризикувати здоров’ям.

В Україні не заборонено часткове використання рослинних жирів при виробництві молоковмісних продуктів. Це, зокрема, продукт молоковмісний сирний, продукт молоковмісний сирний плавлений, продукт молоковмісний сметанний, продукт молоковмісний йогуртовий. Але поживна цінність та користь від вживання таких продуктів значно поступаються продуктам, виготовленим із натуральної молочної сировини.

Для проведення споживчої експертизи були закуплені зразки 10 видів плавленого сиру «Дружба», виготовленого в Вінницькій, Миколаївській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Херсонській та Хмельницькій областях України, що реалізувався в роздрібній торговельній мережі Харкова:
- сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Шостка»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Ферма»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Старий Амстердам»;
- сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Білоцерківський»;
- сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Весела Корівка»;
- сир плавлений «Дружба» 50% жиру в сухій речовині ТМ «Вершок»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Славія»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Комо»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Козуб продукт»;
- сир плавлений «Дружба» 55% жиру в сухій речовині ТМ «Пирятинъ».

Якість продукції визначалась в державній випробувальній лабораторії харчової та сільськогосподарської продукції ДП «Харківстандартметрологія» за масовою часткою жиру, заявленого на маркуванні, масовою часткою вологи, за ідентифікацією жиру (наявністю немолочних жирів), за масовою часткою консервантів. Слід зауважити, що із 10 зразків сирів, що пройшли експертизу, 6 зразків за всіма показниками відповідали вимогам чинних нормативних документів.

Результати експертизи плавлених сирів наведені втаблиці.

Джерело: 
http://khsms.com

Напишіть нам